







GREAT QUALITY AT UNBEATABLE PRICES
GREAT QUALITY AT UNBEATABLE PRICES
The Nottingham is a sturdy futon chair available with timber finishing if required, and a large range of good quality fabrics.
Pull out futon frame supplied with tri fold cotton futon mattress, frame is supplied in easy to assemble panels for easy set up in your home, this is not the usual online futon with cheap wool felt fillings and basic frame, Strong and functional futon chair bed, ideal for peoples homes, Ideal for for conservatories and small bedrooms.
Use this frame and futon mattress to provide seating and sleeping for guests, many people will find this comfortable as a full time bed but we suggest upgrading to Sleep range of futon mattresses if you want a full time bed, we have other options
Natural cotton fibers mean your mattress will be more comfortable.
| Nottingham Futon | Frame + Mattress |
| Small Single | W x L 76 cm x 200 cm |
| Standard Single | W x L 92 cm x 200 cm |
| Depth All | D 92 cm |
| Height Sofa All | D 92 cm |
| Mattress Thickness | T 16 cm |
| Total Space Required | Add 20 cm to W above |
Click to View Fabrics Swatches
Click to View Futon Mattresses
| Nottingham Futon | Specification |
| Futon Mattress | Plushest Tri fold - No Recycled Fillings Used |
| Fillings |
2 x Wool - 3 x Rebound Cotton 1 x Polyester Pad |
| Fabric Available | All |
| Base or Frame | Redwood Pine |
| Assemble Time | 30 minutes |
| Extra Finishing | Available |
| Supplied | 2 Parcels |
| Delivery | 7 - 14 Working days |
| UK Made | Funky Futon Company Leeds |
Specific References
No customer reviews for the moment.