









GREAT QUALITY AT UNBEATABLE PRICES
GREAT QUALITY AT UNBEATABLE PRICES
We are a UK Manufacturer / Retailer and can offer Bespoke Sizes if Required on this Product. Please email your details and requirements for a quote
Natural Cotton Futon Bed Roll! Now Available in Natural Woolsafe Chemical Free Cover Click to View Fabrics Swatches
These Handmade Natural Cotton Futon Bed Rolls are beautifully manufactured using a Unique blend of Lambswool and a modern Rebound Cotton 1250gsm / per Layer Cotton Rich Pad, this has a small amount of Polyester added to give, better durability and Performance over standard cotton Layers which can Mat down, we use a tough 100% cotton drill outer fabric, soft felt bed-tufts stitched through the mattress, these hold all fillings tightly in place, rather than buttons or cheap plastic tufts which are uncomfortable.
A comfortable, durable and supportive Futon Bed Roll for use directly on the floor, this will require rolling futon up daily and turning over for next nights sleep, you can use on one of our simple Shiki Bed Bases if required. Tokyo Rolls can be stored rolled with elastic straps to secure and stood on end if space is premium.
Futon Bed Rolls are half the thickness of our Authentic Cotton Futons and are not for everyone, these are made to be used as a floor futon or premium topper to an existing mattress or bought as pairs to be used one on top of each other for a Deluxe Bed Futon Mattress, this makes handling easier on larger Matts.
True Die Hard futon lovers who respect this thinner sleeping futon, love we offer this option in the Uk and if in doubt buy the Authentic Cotton Futon, which we have made and sold for over 20 years to the European Futon lover wanting a higher loft of mattress.
These Bed Rolls are popular with stop over guest and camper van owners are one of our surprise growing niches.
A firm rating giving good support, traditional thin futon roll, the closest you will get in the UK to the original Japanese Style and feel," Its Cotton " , please do Not Buy cheap recycled Wool felts by mistake, Cotton will keep you cool and more comfortable.
| Cotton Mattress Size | Bed Mattress WxLxD |
| Small Single | W x L 76 cm x 191 cm |
| Large Single Bed | W x L 92 cm x 191 cm |
| Small Double | W x L 122 cm x 191 cm |
| Double | W x L 137 cm x 191 cm |
| King Size | W x L 152 cm x 200 cm |
| Super King Size | W x L 180 cm x 200 cm |
| Cotton Thickness / Depth | D 9cm 3L / 12cm 4L cm |
| Diameter Of Rolled Tokyo | 3 Layer | 4 Layer |
| (Approximate Guide ) | 44cm | 52cm |
| Tokyo Weight ( Approximate Guide) | 3 Layer | 4 Layer |
| 2ft6 / 76cm Small Single | 8.6 kg | 10 kg |
| 3ft / 90cm Single | 10.72kg | 12 kg |
| 4ft / 122cm Small Double | 13.76 kg | 16 kg |
| 4ft6 / 137cm Double | 15.48 kg | 18 kg |
| 5ft / 150cm King-Size | 17.2 kg | 20 kg |
| 6ft / 180cm Super King-Size | 20.6 kg | 24 kg |
| Cotton Mattress | Specification |
| Bed Mattress | No Recycled Fillings Used |
| Tokyo Fillings |
Three Layer: 3 x Rebound Cotton Four Layer : 4 x Rebound Cotton Cotton 1250gsm weight + all wrapped in a Layer of Wool |
| Fabric Available | All Cotton Drill Fabric Colours and Natural Woolsafe Fabric |
| Use | Bed Mattress only |
| Finished | Soft Bed Tufts - No Hard Buttons |
| Supplied | 1 Parcel |
| Delivery | 5 - 10 working days |
| UK Made | Funky Futon Company Leeds |
Specific References
No customer reviews for the moment.