






GREAT QUALITY AT UNBEATABLE PRICES
GREAT QUALITY AT UNBEATABLE PRICES
A Handmade Sturdy Futon Base with hand finishing in a variety of wood colours, and available in pine sanded if you prefer, a large range of good quality fabrics with great colours available, Links to Wood and Fabric swatches below.
Pull out futon frame supplied with sofa bed mattress selection, frame is supplied in easy to assemble panels for easy set up in your home, Strong and functional futon sofa bed, also supplied with a futon mattress see The Nottingham Futon.
Use this frame and sofa bed mattress to provide seating and sleeping for guests, many people will find this comfortable as a full time bed but we suggest upgrading to Sleep range of futon mattresses if you want a full time bed, we have other options
Supplied Flat Pack for easy self assemble, boxes will go anywhere you can walk too.
| Nottingham Sofa Bed | Dimensions |
| Double Sofa Total Width | 157 cm left to right |
| Double Sleeping Width | 137 cm left to right |
| Small Double Sofa Total Width | 144 cm left to right |
| Small Double Sleeping Width | 122 cm left to right |
| Sofa Height | 80 cm floor to top of frame |
| Sofa Depth | 95 cm front to back |
| Mattress Thickness | 12 cm Reflex 15 cm Upgrades |
Click to View Sofa Bed Fillings
| Nottingham | Specification |
| Fabric Available | All |
| Base or Frame | Redwood Pine |
| Assemble Time | 30 mins |
| Extra Finishing | Available |
| Supplied | 3 Parcels |
| Delivery | 7 - 14 working days |
| UK Made | Funky Futon Company Leeds |
| Sofabed Mattress Range | |
| Reflex |
9 cm Quality Seat Foam Wrapped with Polyester |
| Mem-Flex | As Reflex + 3 cm Memory Foam Layer |
| Plus Wool | As Reflex + 3 cm Wool Layer |
| Pocket-Flex | As Reflex + 3 cm Pocket Spring |
| Reflex - Comfort | Occasional Sofa Sleeper Use |
| Memory- Flex Comfort |
Improved to Heavier Use - Memory Foam contours to your body shape. |
| Plus Wool Comfort |
Improved to Heavier Use - Wool Keeps you Cooler |
| Pocket-Flex Comfort |
Improved to Heavier Use - Pocket Springs React to Body Movement Better, you also Sleep Cooler. |
Specific References
No customer reviews for the moment.