


GREAT QUALITY AT UNBEATABLE PRICES
GREAT QUALITY AT UNBEATABLE PRICES
We are a UK Manufacturer / Retailer and can offer Bespoke Sizes if Required on this Product. Please email your details and requirements for a quote
Luxury Natural Wool & Cotton Bed Mattress. Fire Retardant Free Luxury Wool Cover and Fillings as Standard
These Handmade Natural Wool Bed Mattresses are beautifully manufactured using a Unique blend of Layered Lambswool and Rebound Cotton to give support and contour to your body naturally, we use a natural Fire Retardant Free Wool outer cover, soft felt bed-tufts are then stitched through the mattress under machine compression to remove as much of the loft the to hold all fillings tightly in place. These wool and cotton futon mattresses can be used on any Slatted Bed Frame.
These Futons represent the best Wool and Cotton Futons available in the Uk, if you require a futon mattress thicker than this, then you need to reconsider, if its a futon you really require ! as these are the thickest and most dense cotton futons available, for Side Sleepers requiring slightly more contour to there body especially if you are a side sleeper, a 3cm micro pocket spring can be added at an extra, please call or email with size and where you are for a quote.
Breathable – wool’s natural structure allows it to absorb and release water vapour into the atmosphere, keeping you warm in winter and cool in summer.
Non allergenic – wool is not known to cause allergy and does not promote the growth of bacteria.
Natural and Renewable – wool is grown not made; every year sheep grow a new fleece. Wool products also use less energy than man-made fibres during manufacture.
Natural Lambs and Sheep's Wool are one of the oldest fibres used in Bed Mattresses, Wool is incredible good at "Airing" moisture released during sleep, this Wicking process is needed to control the bodies temperature during rest,
Price - Wool is very expensive and one of the best natural materials in bed mattresses, we are offering our mattresses at a lower price to many, suppliers offering wool rich futon mattresses, this is mainly achievable by spiked prices maintained by greedy retailers.
A comfortable, durable and supportive mattress for use on futon bases e.g Shiki bed base or any bed frame, an ever night use bed mattress with a firm rating giving good support.
| Wool Mattress Size | Bed Mattress WxLxD |
| Small Single Bed | W x L 76 cm x 191 cm |
| Single Bed | W x L 92 cm x 191 cm |
| Small Double | W x L 122 cm x 191 cm |
| Double | W x L 137 cm x 191 cm |
| King Size | W x L 152 cm x 200 cm |
| Mattress Thickness / Depth | D 16 cm |
| Wool Bed Mattress | Specification |
| Bed Mattress | Quality Fillings Only - No Cheap Recycled Fibres are used in this Futon |
| Fillings |
4x Lambs Wool 5 x Rebound Cotton |
| Wool Cover | FR Free Cover as Standard |
| Use | Bed Mattress only |
| Finished | Soft Bed Tufts - No Hard Buttons |
| Supplied | 1 Parcel |
| Delivery | 4 - 10 working days |
| UK Made | Funky Futon Company Leeds |
Specific References
No customer reviews for the moment.