










GREAT QUALITY AT UNBEATABLE PRICES
GREAT QUALITY AT UNBEATABLE PRICES
We are a UK Manufacturer / Retailer and can offer Bespoke Sizes if Required on this Product. Please email your details and requirements for a quote
Our Nepal Bed Base is a, Unique Platform Bed, supporting any bed or futon mattress, these frames can be used at low cost, to give any mattress a simple yet strong base, Adds the ventilation gap required of Futons and Bed Mattresses, these are not imported items available on multiple websites, we make these ourselves to order.
The Timber is Rebated on each side to give a neat look, where slat ends are not visable, the two panels are fully finished and screwed together, we hate Flat Packs, and try to offer all our products made and assembled in the best possible way, The Platform joins in the middle with solid bolt on legs to raise, these will go through any door and onto the bedroom you require for easily.
Use your own existing mattress, just order the size to suit or choose one of our specialist futon mattresses.
• Made in Britain - We Employ fully Qualified Joiners who Design and build the Best Futon Furniture.
• These Frames are Low and Ideal for Mezzanines, Frames Only can be ordered with any Futon Mattress
• Can be assembled anywhere in your home will take 30 minutes.
• Heavy Duty Design. we use twelve legs to support platform on 92 cm 122 cm 137 cm 152 cm.
• Inspired by our popular Shiki Bed Base but the extra Height gives Extra Storage !
• Eco Friendly Product, Made Locally " No Container Miles" We Use European FSC Pine from Managed Forestry.
Our Workshop Specializes in making high end products at the Lowest Possible Prices, all made in the United Kingdom, this is why we can offer such a massive range of sizes and finishes, unlike our competitors who have little choice and offer only the popular double and king size models in unfinished pine, we have invested in our team and have a full time finishing sprayer, unlike most imports or cheaply made joinery, we can finish all our frames to a high furniture finish for a very low price, for such work, we stain with water based stains in popular palette colors, we then spray with a sealing varnish and softly sand, once dry, we spray with a satin clear varnish, this is one area, you can be duped, and even pay more for, Not many Futon Manufacturers have their own Spray Booth, so will merely just wipe a colored stain onto the pine, this can easily be missed and you receive a Dull Piece of Furniture.
| Nepal Bed Size | Frame + Mattress |
| Small Single Bed | W x L 76cm x 191 cm |
| Single Bed | W x L 92 cm x 191 cm |
| Small Double | W x L 122 cm x 191 cm |
| Double | W x L 137 cm x 191 cm |
| King Size | W x L 152 cm x 200 cm |
| Bespoke Sizes Available | Call for Quote |
| Height to Slats / Bed Base | H 21 cm |
| Height Underneath | H 15 cm |
| Wood Finishing Pine Sanded as Standard |
|
| Clear Varnish | |
| Light Oak with Clear Varnish | |
| White with Clear Varnish | |
| Dark Oak with Clear Varnish | |
| Georgian Mahogany with Clear Varnish | |
| Antique Pine with Clear Varnish | |
| Golden Pine with Clear Varnish | |
| Ebony with Clear Varnish | |
| White with Clear Varnish | |
| Nepal Bed | Specification |
| Base or Frame | Redwood Pine |
| Assemble Time | 30 mins |
| Extra Finishing | Available |
| Supplied | 1 Parcels |
| Delivery | 7 - 14 working days |
| UK Made | Funky Futon Company Leeds |
Specific References
No customer reviews for the moment.