




GREAT QUALITY AT UNBEATABLE PRICES
GREAT QUALITY AT UNBEATABLE PRICES
The Skipton Chair bed will be an ideal choice for any customer wanting a comfortable sofa bed which sits and sleeps at normal bed height.
Smart Looking Compact Chair bed in a wide range of fabrics, this is a popular choice, with families. Easy to use combining a well designed proven steel frame with beech sprung slats for extra comfort levels, Simple 'one-handed' conversion from sofa to bed and back again! watch the Video.
We have a range of other Chair Bed models which use the same mechanism, these are simlar, but are styled with different arms in either Timber or Upholstered with matching fabric to mattress choice.
Skipton Chair Bed Dimensions.
Access - Flat Pack Boxes and Mattress will go anywhere you can walk too
| Skipton Chair Bed | Dimensions |
| Chair Bed Total Width | 31.5" - 80 cm left to right |
| Chair Bed Sleeping Width | 31.5" - 80 cm left to right |
| Sofa Height | 34.5" - 87 cm floor to top of frame |
| Sofa Depth | 37.5" - 95 cm front to back |
| Bed Length | 77.0" - 195 cm front to back |
Click to View Fabrics Swatches
Click to View Sofa Bed Mattresses
| Skipton Chair Bed | Specification |
| Function | Heavy Use - Easy Roll Out and In Mechanism |
| Frame | Steel - Beech Slats - Redwood Pine |
| Assemble Time | 30 - 45 mins |
| Extra Finishing | All Wood Stains or Pine Sanded for DIY finish |
| Supplied | 3 Parcels |
| Delivery | 7 - 14 working days |
| Made |
Funky Futon Company Leeds |
| Chair Bed Mattress Range |
Specification - Use - Fillings |
| Reflex |
9 cm Quality Seat Foam Wrapped with Polyester |
| Memory-Flex | As Reflex + 3 cm Memory Foam Layer |
| Plus Wool | As Reflex + 3 cm Wool Layer |
| Pocket-Flex | As Reflex + 3 cm Pocket Spring |
| Reflex - Comfort | Occasional Sofa Sleeper Use |
| Memory- Flex Comfort |
Improved to Heavier Use - Memory Foam contours to your body shape. |
| Plus Wool Comfort |
Improved to Heavier Use - Wool Keeps you Cooler |
| Pocket-Flex Comfort |
Improved to Heavier Use - Pocket Springs React to Body Movement Better, you also Sleep Cooler. |
|
All Mattresses Above |
A Fabric Casing is made to be 15cm / 6" Inches in Thickness all fillings fit inside with different density's and comfort levels |
Specific References
No customer reviews for the moment.