







GREAT QUALITY AT UNBEATABLE PRICES
GREAT QUALITY AT UNBEATABLE PRICES
The Phoenix single futon is our only Chair Bed Futon with solid sides, unlike most low futons with over hanging slats,
A quality futon frame supplied with tri fold cotton futon mattress, frame is supplied assembled for easy set up in your home, this is not the usual online futon with cheap wool felt fillings and basic frame. Thick under rails and plenty of timber make this a frame which will last many years, used every day.
Use this frame and futon mattress to provide seating and sleeping for guests, many people will find this comfortable as a full time bed but we suggest upgrading to Sleep range of futon mattresses if you want a full time bed.
Natural cotton fibers mean you mattress will be more comfortable.
Why buy products shipped thousands of miles from Vietnam, China and Malaysia, when we can now offer an alternative.
Buy " Made in the UK " Futons with good joinery, price and choice, available direct from Yorkshire Family Business, with so much more to offer than your ordinary online outlet.
| Phoenix Size | Frame + Mattress |
| Small Single | W x L 76 cm x 191 cm |
| Standard Single | W x L 92 cm x 191 cm |
| Depth All | D 106 cm |
| Height Sofa All | H 74 cm |
| Mattress Thickness | T 16 CM |
Click to View Fabrics Swatches
Click to View Futon Mattresses
| Phoenix Futon | Specification |
| Futon Mattress | Plushest Tri fold - No Recycled Fillings Used |
| Fillings |
2 x Wool - 3 x Rebound Cotton 1 x Polyester Pad |
| Fabric Available | All |
| Base or Frame | Redwood Pine |
| Assemble Time | 10 minutes |
| Extra Finishing | Available |
| Supplied | 2 Parcels |
| Delivery | 7 - 14 working days |
| UK Made | Funky Futon Company Leeds |
Specific References
No customer reviews for the moment.