







GREAT QUALITY AT UNBEATABLE PRICES
GREAT QUALITY AT UNBEATABLE PRICES
A handmade sturdy futon base with hand finishing, and large range of good quality fabric colour,
Pull out futon frame supplied with tri fold cotton futon mattress, frame is supplied in easy to assemble panels for easy set up in your home, this is not the usual online futon with cheap wool felt fillings and basic frame, Strong and functional futon chair bed, ideal for peoples home sold well for conservatories and small bedrooms.
Use this frame and futon mattress to provide seating and sleeping for guests, many people will find this comfortable as a full time bed but we suggest upgrading to Sleep range of futon mattresses if you want a full time bed, we have other options
Natural cotton fibers mean your mattress will be more comfortable.
Why buy products shipped thousands of miles from Vietnam, China and Malaysia, when we can now offer an alternative.
Buy " Made in the UK " Futons with good joinery, price and choice, available direct from Yorkshire Family Business, with so much more to offer than your ordinary online outlet.
| Manchester Futon | Frame + Mattress |
| Small Single | W x L 76 cm x 200 cm |
| Standard Single | W x L 92 cm x 200 cm |
| Depth All | D 92 cm |
| Height Sofa All | D 92 cm |
| Mattress Thickness | T 16 cm |
| Total Space Required | Add 10 cm to W above |
Click to View Fabrics Swatches
Click to View Sofa Bed Mattresses
| Manchester Futon | Specification |
| Futon Mattress | Plushest Tri fold - No Recycled Fillings Used |
| Fillings |
2 x Wool - 3 x Rebound Cotton 1 x Polyester Pad |
| Fabric Available | All |
| Base or Frame | Redwood Pine |
| Assemble Time | 30 minutes |
| Extra Finishing | Available |
| Supplied | 2 Parcels |
| Delivery | 7 - 14 working days |
| UK Made | Funky Futon Company Leeds |
Specific References
No customer reviews for the moment.