










GREAT QUALITY AT UNBEATABLE PRICES
GREAT QUALITY AT UNBEATABLE PRICES
York Bi-Fold Pine Futon Set - Made in our Futon Factory
The York Pine Bi-fold frame has always been a popular product, the increased height as bed and easy opening, with wheels to the rear helps movement, this large three seat sofa bed works in tight spaces, simple wheel forward from wall, go to one side and fold out to bed position, the lower sofa height gives a relaxed sofa you can lounge on, or even get your feet up on to for a quick afternoon kip.
Why buy products shipped thousands of miles from Vietnam, China and Malaysia, when we can now offer an alternative.
Buy " Made in the UK " Futons with good joinery, price and choice, available direct from Yorkshire Family Business, with so much more to offer than your ordinary online outlet.
Use this frame and futon mattress to provide seating and sleeping for guests, many people will find this very comfortable as a guest bed and more, but we suggest, talking to us if you need to use as your full time bed, as we are one of the last Hand Made Futon Company's in the UK offering frames and futon mattresses made locally and not cheap imported frames requiring time and skill to assemble correctly.
Natural cotton fibers and the right design of mattress using a central core to protect continual folding and use as sofa, mean your mattress will be more comfortable, last longer, and not be made from old clothing and off cuts like our competitors fillings "where not going down that road".
| York Bi fold Size | Frame + Mattress |
| Standard Double | W x L 137 cm x 191 cm |
| Sleeping Height | 36 cm Including mattress |
| Depth | D 95 cm |
| Height Sofa | H 75 cm |
| Mattress Thickness | T 18 cm |
Click to View Fabrics Swatches
Click to View Futon Mattresses
| York Bifold | Specification |
|
Futon Mattress Options In Menu |
Bi fold Cotton Deluxe - No Recycled Fillings Used Extra Options Now added see Link above |
| Fillings |
2 x Wool - 4 x Rebound Cotton 1 x Polyester Pad |
| Fabric Available | All |
| Base or Frame | Redwood Pine |
| Assemble Time | 15 mins |
| Extra Finishing | Available |
| Supplied | 2 Parcels |
| Delivery | 10 - 15 working days |
| UK Made | Funky Futon Company Leeds |
Specific References
No customer reviews for the moment.