








GREAT QUALITY AT UNBEATABLE PRICES
GREAT QUALITY AT UNBEATABLE PRICES
We are a UK Manufacturer / Retailer and can offer Bespoke Sizes if Required on this Product. Please email your details and requirements for a quote
The Phoenix is our only frame with solid sides, unlike most frames with over hanging slats,
A quality futon frame supplied with Tri fold Cotton Futon Mattress, frame is supplied assembled for easy set up in your home, this is not the usual online futon with cheap wool felt fillings and basic frame. Thick under rails and plenty of timber make this a frame which will last many years, used every day.
Use this frame and futon mattress to provide seating and sleeping for guests, many people will find this very comfortable as a guest bed and more, but we suggest, talking to us if you need to use as your full time bed, as we are one of the last Hand Made Futon Company's in the UK offering frames and futon mattresses made locally and not cheap imported frames requiring time and skill to assemble correctly.
Natural cotton fibers and the right design of mattress using a central core to protect continual folding and use as sofa, mean your mattress will be more comfortable, last longer, and not be made from old clothing and off cuts like our competitors fillings, "where not going down that road"
Why buy products shipped thousands of miles from Vietnam, China and Malaysia, when we can now offer an alternative.
Buy " Made in the UK " Futons with good joinery, price and choice, available direct from Yorkshire Family Business, with so much more to offer than your ordinary online outlet.
| Phoenix Size | Frame + Mattress |
| Singles Available | see Futon Chair Beds |
| Small Double | W x L 122 cm x 191 cm |
| Standard Double | W x L 137 cm x 191 cm |
| King Size | W x L 152 cm x 200 cm |
| Depth As Sofa | D 106 cm |
| Back Height Sofa | H 74 cm |
|
Mattress Thickness Frame Height Bed |
16 cm 14.5 cm |
Click to View Fabrics Swatches
Click to View Futon Mattresses
| Phoenix Futon | Specification |
| Futon Mattress | Plushest Tri fold - No Recycled Fillings Used |
|
Fillings New Options |
2 x Wool - 3 x Rebound Cotton 1 x Polyester Pad See Links above for New Filling options |
| Fabric Available | All |
| Base or Frame | Redwood Pine |
| Assemble Time | 10 mins |
| Extra Finishing | Available |
| Supplied | 2 Parcels |
| Delivery | 7 - 14 Working days |
| UK Made | Funky Futon Company Leeds |
Specific References
No customer reviews for the moment.