








GREAT QUALITY AT UNBEATABLE PRICES
GREAT QUALITY AT UNBEATABLE PRICES
We are a UK Manufacturer / Retailer and can offer Bespoke Sizes if Required on this Product. Please email your details and requirements for a quote
The Original style futon frame supplied with our premium Tri fold Cotton Deluxe Futon Mattress, the frame is supplied assembled for easy set up in your home, this is not the usual junk online futon with thin cheap wool felt fillings and basic frame flat pack frame.
The Oxford is NOT like most cheap online frames, this handmade base, will be solid for many years, because we machine and screw it together to last longer, we will "never" make frames above 4ft without a central support, this is basic good joinery on a two seat futon sofa bed.
Use this frame and futon mattress to provide seating and sleeping for guests, you will find this very comfortable as a guest bed and many more will be happy with this as a permanent bed, but we suggest, talking to us if you need to use as your full time bed, as we are one of the last Hand Made Futon Company's in the UK offering frames and futon mattresses made locally and not cheap imported frames requiring time and skill to assemble correctly.
The Natural Cotton Fibres and the right design of mattress central core is used to protect continual folding, When used as sofa and bed, your mattress will be more comfortable, and last longer.
We do not make futons from old clothing fibres and off cuts like our competitors cheap fillings, "where not going down that road" we put more into our futons so you get more out, we sell unbeatable products handmade by our selves at fair prices. Buy Cheap Buy Twice, we offer more choice's in size's and specialist fabrics than any other UK supplier.
| Oxford Size | Frame + Mattress |
| Small Single | W x L 76 cm x 191 cm |
| Standard Single | W x L 92 cm x 191 cm |
| Small Double | W x L 122 cm x 191 cm |
| Standard Double | W x L 137 cm x 191 cm |
| King Size | W x L 152 cm x 200 cm |
| Depth All | D 95 cm |
| Height Sofa All | H 80 cm |
| Mattress Thickness | T 16 CM |
Click to View Fabrics Swatches
| Oxford | Specification |
| Futon Mattress |
Tri-Fold Cotton Deluxe No Recycled Fillings Used |
| Fillings |
2 x Wool 3 x Rebound Cotton 1 x Polyester Pad |
| Fabric Available | All / Except Kingsize Cotton Drill Only |
| Base or Frame | Redwood Pine |
| Assemble Time | 10 mins |
| Extra Finishing | Not Available |
| Supplied | 2 Parcels |
| Delivery | 7 - 14 working days |
| UK Made | Funky Futon Company Leeds |
Specific References
No customer reviews for the moment.