


GREAT QUALITY AT UNBEATABLE PRICES
GREAT QUALITY AT UNBEATABLE PRICES
We are a UK Manufacturer / Retailer and can offer Bespoke Sizes if Required on this Product. Please email your details and requirements for a quote
Natural Cotton Bed Mattresses. Fire Retardant Free Fillings
These Handmade Natural Cotton Bed Mattresses are beautifully manufactured using a Unique blend of Wool Rich Outer Layer and Poly-Cotton Core to give added spring, we use a tough Natural Cotton outer cover with soft felt bed-tufts stitched through the mattress to hold all fillings tightly in place.
A comfortable, durable and supportive mattress for use on futon bases e.g Shiki bed base or any bed frame, ever night use Futon Bed Mattress with a medium - firm rating giving good support.
| Cotton Bed Mattress Size | Bed Mattress WxLxD |
| Small Single Bed | W x L 76 cm x 191 cm |
| Single Bed | W x L 92 cm x 191 cm |
| Small Double | W x L 122 cm x 191 cm |
| Double | W x L 137 cm x 191 cm |
| King Size | W x L 152 cm x 200 cm |
| Mattress Thickness / Depth | D 16 cm |
| Modern Cotton Mattress | Specification |
| Bed Mattress | Quality Fillings Only - No Cheap Recycled Fibres are used in this Futon |
| Fillings Sleep 8 |
5 x Rebound Cotton with out layer of wool rich fabric |
| Fabric Cover | Heavy Cotton Drill Fabric Cover |
| Use | Bed Mattress only |
| Finished | Soft Bed Tufts - No Hard Buttons |
| Supplied | 1 Parcel |
| Delivery | 4 - 10 working days |
| UK Made | Funky Futon Company Leeds |
Specific References
No customer reviews for the moment.