








GREAT QUALITY AT UNBEATABLE PRICES
GREAT QUALITY AT UNBEATABLE PRICES
Unique Bi-Fold Futon Sofa bed - Handmade in our Factory
Our New range of Bi-Fold Futon Sofa beds all use, a proven easy open hinge, no need to lift heavy futons off, or walk around to rear or side and struggle lifting your bed back to sofa, this mechanism is used in good quality Metal Futons to lift the panels up and down, we have simply taken this to the next level and built solid timber seat decks, with extra wide slats to give more support to mattress, We use fast growing sustainable Redwood Pine in generous sections to give great strength by good joinery.
Two storage drawers which locate underneath are included, these are on wheels and internal dimensions are below. £100 Refunded if not required.
Why buy products shipped thousands of miles from Vietnam, China and Malaysia, when we can now offer you an alternative.
Buy " Made in the Uk " Futons with good joinery, price and choice, available direct from Yorkshire Family Business, with so much more to offer than your ordinary online outlet.
| Hastings Size | Frame + Mattress |
| Standard Double | W x L 137 cm x 191 cm |
| Total Size Inc Arms | W x L 137 cm x 191 cm |
| Sleeping Height | 50 cm Including mattress |
| Depth | D 96 cm |
| Height Sofa | H 90 cm |
| Mattress Thickness | T 18 cm |
Click to View Fabrics Swatches
Click to View Futon Mattresses
| Hastings Futon | Specification |
| Futon Mattress | Plushest Bi fold - No Recycled Fillings Used |
| Fillings |
2 x Wool - 4 x Rebound Cotton 1 x Polyester Pad |
| Fabric Available |
All |
| Base or Frame | Redwood Pine / Metal Click Clack Hinge |
| Assemble Time | 30 mins |
| Drawers |
Yes - Included Pair Dimensions W 44 cm L 78 cm |
| Supplied | 3 Parcels |
| Delivery | 7- 14 working days |
| UK Made | Funky Futon Company Leeds |
Specific References
No customer reviews for the moment.