










GREAT QUALITY AT UNBEATABLE PRICES
GREAT QUALITY AT UNBEATABLE PRICES
A sturdy futon base, no arms great price with hand finishing, and large range of good quality fabric colours to choose from, make the Norwich a popular seller.
Pull out futon frame supplied with tri fold cotton futon mattress, frame is supplied in easy to assemble panels for easy set up in your home, this is not the usual online futon with cheap wool felt fillings and basic frame, Strong and functional futon sofabed.
Use this frame and futon mattress to provide seating and sleeping for guests, many people will find this comfortable as a full time bed but we suggest upgrading to Sleep range of futon mattresses if you want a full time bed, we have other options
Natural Cotton Fibers mean your mattress will be more comfortable,
| Norwich Size | Frame + Mattress |
| Total Space Required | Add 10 cm to W below |
| Small Double | W x L 122 cm x 191 cm |
| Standard Double | W x L 137 cm x 191 cm |
| King Size | W x L 152 cm x 191 cm |
| Depth All | D 95 cm |
| Height Sofa All | H 80 cm |
| Mattress Thickness | T 16 CM |
Click to View Fabrics Swatches
Click to View Futon Mattresses
| Norwich | Specification |
| Futon Mattress | Plushest Tri fold - No Recycled Fillings Used |
| Fillings |
2 x Wool - 3 x Rebound Cotton 1 x Polyester Pad |
| Fabric Available | All |
| Base or Frame | Redwood Pine |
| Assemble Time | 30 mins |
| Extra Finishing | Available |
| Supplied | 3 Parcels |
| Delivery | 7 - 14 working days |
| UK Made | Funky Futon Company Leeds |
Specific References
No customer reviews for the moment.