











GREAT QUALITY AT UNBEATABLE PRICES
GREAT QUALITY AT UNBEATABLE PRICES
A handmade sturdy Futon Base with hand finishing, and a large range of good quality fabric colours,
Pull out futon frame supplied with Tri fold Cotton Futon Mattress, frame is supplied in easy to assemble panels for easy set up in your home, this is not the usual online futon with cheap wool felt fillings and basic frame, Strong and functional futon sofa bed.
Use this frame and futon mattress to provide seating and sleeping for guests, many people will find this comfortable as a full time bed, our premium futon mattress mattress options are the best in the UK, we use the best fillings available, we never use cheap recycled mixed fibres.
Natural cotton fibres mean your mattress will be more comfortable, our futon mattresses are built to used.
| Manchester Size | Frame + Mattress |
| Total Space Required | Add 10 cm to W below |
| Small Double | W x L 122 cm x 191 cm |
| Standard Double | W x L 137 cm x 191 cm |
| King Size | W x L 152 cm x 191 cm |
| Depth All | D 95 cm |
| Height Sofa All | H 80 cm |
| Mattress Thickness | T 16 CM |
Click to View Fabrics Swatches
Click to View Futon Mattresses
| Manchester | Specification |
| Futon Mattress | Plushest Tri fold - No Recycled Fillings Used |
| Fillings |
2 x Wool - 3 x Rebound Cotton 1 x Polyester Pad |
| Fabric Available | All |
| Base or Frame | Redwood Pine |
| Assemble Time | 30 mins |
| Extra Finishing | Available |
| Supplied | 3 Parcels |
| Delivery | 7 - 14 working days |
| UK Made | Funky Futon Company Leeds |
Specific References
No customer reviews for the moment.