





GREAT QUALITY AT UNBEATABLE PRICES
GREAT QUALITY AT UNBEATABLE PRICES
The 'Aspire Aire' Sofa bed - Handmade in our Factory
If you are looking for the best of both worlds when it comes to choosing the perfect sofabed for youre home then the 'Aspire Aire' sofa bed could be the perfect solution for you within our wide range of sofa beds.
Here at Funky Futon Co, we have developed the 'Aspire Aire' Sofa Bed with highest quality foam mattress, so there is far less compression than a futon mattress, which uses natural fibers.
Our use of high density foam & memory foam with a soft luxury polyester wrap give's a softness to the edges and superior "Sofa Feel". The Aspire sofa bed appeals to people who have smaller living spaces, for example Studio flats or narrowboats and also it would be a great feature in a glamping pod/tent. The great aspect of this sofabed is that it does not compromise the comfort or the look.
Customers who would never usually opt to buy a futon, will be super impressed with this Style of Sofa Sleeper, especially those who need a compact, easy to use, sturdy three seater sofa with the added storage and easy open close mechanism. A tailored cover in our top of the range Aqua clean fabrics with a 18cm thick core, of the best materials, gives a " So Sofa Like Feeling".
We only offer the Aspire Aire with our Aqua Clean Range of fabrics. They have full stain resistant qualities, they are Inherently Chemical Free which has the amazing Safe Front Technology which gives an Anti Bacterial coating of the fibres keeping your Sofa bed Cleaner and safer and making preventing germs and viruses from sitting on the surface.
We use a proven steel frame with our click clack hinge for ease of use into a bed. Also two seating positions, upright and more reclined for lounging.
In addition we add our Unique Sleek curved arm as used on our Sheffield Compact Sofa-bed, if this arm is not to your taste, we are able to offer many of our other arm styles on this particular product. Please do give us a call to discuss if this is something you require, eg The Richmond Arm, Cambridge, Edinburgh etc can be fitted.
As we all know storage is very appreciated, especially when space is limited. For this reason, we have added a fabric hanging sleeve to hold any items such as bedding or clothes under the seat panel.
Why buy products shipped thousands of miles from Vietnam, China and Malaysia, when we can now offer you an alternative of a better quality item you can buy locally with the best materials used and a choice of Fabrics and Stains that are built into this "One Price Sofa Bed"
| Aspire Size | Frame + Mattress |
| Small Double | W x L 122 cm x 191 cm |
| Total Size | W x L 122 cm x 200 cm |
| Sleeping Height | 50 cm Including mattress |
| Depth | D 95 cm |
| Height Sofa | H 80 cm |
| Mattress Thickness | T 20 cm |
Click to View Fabrics Swatches
| Aspire Sofabed | Specification |
| Sofabed Mattress | High Density Foam & Memory Foam |
| Fabric Available | AQUA CLEAN FABRICS |
| Base or Frame | Redwood Pine / Metal Click Clack Hinge |
| Assemble Time | 60 mins |
| Supplied | 3 Parcels |
| Delivery | 14- 28 working days |
| UK Made | Funky Futon Company Leeds |
Specific References
No customer reviews for the moment.