















GREAT QUALITY AT UNBEATABLE PRICES
GREAT QUALITY AT UNBEATABLE PRICES
We are a UK Manufacturer / Retailer and can offer Bespoke Sizes if Required on this Product. Please email your details and requirements for a quote
Our Shiki Bed Base is a, Unique Frame, supporting any bed or futon mattress, these frames can be used at low cost to give any mattress a simple yet strong base, able to add the ventilation gap required of Futons and Bed Mattresses, these are not imported items available on multiple websites, we make these ourselves to order.
The Timber is Rebated on each side to give a neat look, where slat ends are not visable, all three panels are fully finished and screwed together, we hate Flat Packs, and try to offer all our products made and assembled in the best possible way, these will go through any door and onto the bedroom you require for.
• Made in Britain - We Employ fully Qualified Joiners who Design and build the Best Futon Furniture.
• These Frames are Low and Ideal for Mezzanines, Frames Only can be ordered with any Futon Mattress
• Can be assembled anywhere in your home will take 2 minutes, Watch the Video .
• Eco Friendly Product, Made Locally " No Container Miles" We Use European FSC Pine from Managed Forestry.
Our Workshop Specializes in making high end products at the Lowest Possible Prices, all made in the United Kingdom, this is why we can offer such a massive range of sizes and finishes, unlike our competitors who have little choice and offer only the popular double and king size models in unfinished pine, we have invested in our team and have a full time finishing sprayer, unlike most imports or cheaply made joinery, we can finish all our frames to a high furniture finish for a very low price, for such work, we stain with water based stains in popular palette colours, we then spray with a sealing varnish and softly sand, once dry, we spray with a satin clear varnish, this is one area, you can be duped, and even pay more for, Not many Futon Manufacturers have their own Spray Booth, so will merely just wipe a coloured stain onto the pine, this can easily be missed and you receive a Dull Piece of Furniture.
| Shiki Bed Size | Frame + Mattress |
| Small Single Bed | W x L 76 cm x 191 cm |
| Single Bed | W x L 92 cm x 191 cm |
| Small Double | W x L 122 cm x 191 cm |
| Double | W x L 137 cm x 191 cm |
| King Size | W x L 152 cm x 200 cm |
| Super King Size | W x L 180 cm x 200 cm |
| Height to Bed Base Low | H 7 cm |
| Bespoke Sizes Available | Please Call to Discuss |
| Wood Finishing | |
| Clear | |
| Light Oak with Clear Varnish | |
| Ebony with Clear Varnish | |
| Dark Oak with Clear Varnish | |
| Geogian Mahogany with Clear Varnish | |
| Antique Pine with Clear Varnish | |
| White with Clear Varnish | |
| Ebony with Clear Varnish | |
| Shiki Bed | Specification |
| Base or Frame | Redwood Pine |
| Assemble Time | 5 mins |
| Extra Finishing | Available |
| Supplied | 1 Parcels |
| Delivery | 7 - 14 working days |
| UK Made | Funky Futon Company Leeds |
Specific References
No customer reviews for the moment.