- On sale!






GREAT QUALITY AT UNBEATABLE PRICES
GREAT QUALITY AT UNBEATABLE PRICES
All Mattresses
We are a UK Manufacturer / Retailer and can offer Bespoke Sizes if Required on this Product. Please email your details and requirements for a quote
Our Matsu Bed Frame is a simple strong Platform Bed Base, a minimalist Japan themed design, which sits in height between a mattress on the Floor and a standard height Bed.
A Strong Minimal Style Bed Base, Made by Ourselves and sold at a very affordable price, any Bed Mattress can be supplied please ask, we can supply many styles of bed mattresses if required.
• Made in Britain - We Employ fully Qualified Joiners who Design and build the Best Futon Furniture.
• Heavy Duty Bed, Central support on 122 cm 137 cm 152 cm, Thick 3 cm Timber Used Not the Normal 2cm
• Can be assembled anywhere in your home will take 40 minutes.
Our workshop specializes in making high end products at the lowest possible prices, all made in the United Kingdom, this is why we can offer such a massive range of sizes and finishes, unlike our competitors who have little choice and mainly offer the popular double and king size models in unfinished pine, we have invested in our team and have a full time finishing sprayer, unlike most imports or cheaply made joinery, we can finish all our frames to a high furniture finish for a very low price, for such work, we stain with water based stains in popular palette colours, we then spray with a sealing varnish and softly sand, once dry, we spray with a satin clear varnish, this is one area, you can be duped online, and even pay more for, Not many futon shops have their own Spray Booth, so will merely just wipe a coloured stain onto the pine, this can easily be missed online and you will receive a dull piece of furniture.
| Matsu Bed | For Mattress Sizes |
| Small Single Bed | W x L 76 cm x 191 cm |
|
Single Bed |
W x L 92 cm x 191 cm |
| Small Double | W x L 122 cm x 191 cm |
| Double | W x L 137 cm x 191 cm |
| King Size | W x L 152 cm x 200 cm |
| Height of Headboard and Tailboard | None |
| Height of Bed | H 22 cm |
| Height to Slats | H 20 cm |
| Height Underneath | H 13.5 cm |
| For Total Length Add 7 cm to L above | |
| For Total Width Add 8 cm to W above |
| Wood Finishing Pine Sanded as Standard |
|
| Clear Varnish | |
| Light Oak with Clear Varnish | |
| White with Clear Varnish | |
| Dark Oak with Clear Varnish | |
| Geogian Mahogany with Clear Varnish | |
| Antique Pine with Clear Varnish | |
| White with Clear Varnish | |
| Ebony with Clear Varnish | |
| Matsu Bed | Specification |
| Base or Frame | Redwood Pine |
| Assemble Time | 40 mins |
| Extra Finishing | Available |
| Supplied | 2 Parcels |
| Delivery | 7 - 14 working days |
| UK Made | Funky Futon Company Leeds |
Specific References
No customer reviews for the moment.