










GREAT QUALITY AT UNBEATABLE PRICES
GREAT QUALITY AT UNBEATABLE PRICES
Available in Three popular sizes the Warwick Sofa Bed will be an ideal choice for any customer wanting a comfortable sofa bed which sits and sleeps at normal bed height.
Smart Looking Compact sofa bed in a range of wood stains to suit any home and a wide range of fabrics, this is a popular choice, with families. Easy to use combining a well designed proven steel frame with beech sprung slats for extra comfort levels, Simple 'one-handed' conversion from sofa to bed and back again! watch the Video.
We have a range of other Sofa Bed models which use the same mechanism, these are similar, but are styled with different arms in either Timber or Upholstered with matching fabric to mattress choice.
The Storage Drawer is included in price, and is simply wheeled underneath seat section, If no drawer is required, we are happy to bolt front plinth to frame and refund £20
Sofa Bed Dimensions.
Access - Flat Pack Boxes and Mattress will go anywhere you can walk too
| Warwick Sofa Bed | Dimensions |
| Double Sofa Total Width | 63.5" - 161 cm left to right |
| Double Sleeping Width | 54.0" - 137 cm left to right |
| Small Double Sofa Total Width | 55.0" - 140 cm left to right |
| Small Double Sleeping Width | 48.0" - 122 cm left to right |
| King-size Sofa Total Width | 68.0" - 173 cm left to right |
| King-size Sleeping Width | 61.0" - 154 cm left to right |
| Sofa Height | 34.5" - 87 cm floor to top of frame |
| Sofa Depth | 37.5" - 95 cm front to back |
| Bed Length | 77.0" - 195 cm front to back |
Click to View Fabrics Swatches
Click to View Sofa Bed Mattresses
| Supplied | 3 Parcels |
| Delivery | 7 - 14 working days |
| Made |
Funky Futon Company Leeds |
| Sofa Bed Mattress Range |
Specification - Use - Fillings |
| Reflex |
9 cm Quality Seat Foam Wrapped with Polyester |
| Memory-Flex | As Reflex + 3 cm Memory Foam Layer |
| Plus Wool | As Reflex + 3 cm Wool Layer |
| Pocket-Flex | As Reflex + 3 cm Pocket Spring |
| Reflex - Comfort | Occasional Sofa Sleeper Use |
| Memory- Flex Comfort |
Improved to Heavier Use - Memory Foam contours to your body shape. |
| Plus Wool Comfort |
Improved to Heavier Use - Wool Keeps you Cooler |
| Pocket-Flex Comfort |
Improved to Heavier Use - Pocket Springs React to Body Movement Better, you also Sleep Cooler. |
|
All Mattresses Above |
A Fabric Casing is made to be 15cm / 6" Inches in Thickness all fillings fit inside with different density's and comfort levels |
Specific References
No customer reviews for the moment.