








GREAT QUALITY AT UNBEATABLE PRICES
GREAT QUALITY AT UNBEATABLE PRICES
Available in Three popular sizes, the Bingley Sofa Bed will be an ideal choice for any customer wanting a comfortable sofa bed which sits and sleeps at normal bed height.
Smart Looking Compact sofa bed in a wide range of fabrics, this is a popular choice, with families. Easy to use combining a well designed proven steel frame with beech sprung slats for extra comfort levels, Simple 'one-handed' conversion from sofa to bed and back again! watch the Video.
We have a range of other Sofa Bed models which use the same mechanism, these are similar, but are styled with different arms in either Timber or Upholstered with matching fabric to mattress choice.
Storage Drawers are included in price, and are simply wheeled underneath seat section, If no drawer is required, we are happy to bolt front plinth to frame and refund £20
Sofa Bed Dimensions.
Access - Flat Pack Boxes and Mattress will go anywhere you can walk too
| Bingley Sofa Bed | Dimensions |
| Double Sofa Total Width | 56.5" - 144 cm left to right |
| Double Sleeping Width | 55.0" - 140 cm left to right |
| Small Double Sofa Total Width | 49.5" - 126 cm left to right |
| Small Double Sleeping Width | 48.0" - 122 cm left to right |
| King-size Sofa Total Width | 62,5" - 159 cm left to right |
| King-size Sleeping Width | 61.0" - 154 cm left to right |
| Max Sofa Height | 34.5" - 87 cm at back |
| Sofa Depth | 37.5" - 95 cm front to back |
| Bed Height with Mattress | 18.0" - 46 cm to top of mattress |
| Bed Length | 77.0" - 195 cm front to back |
Click to View Fabrics Swatches
Click to View Sofa Bed Fillings
| Bingley Sofa Bed | Specification |
| Function | Heavy Use - Easy Roll Out and In Mechanism |
| Frame | Steel - Beech Slats - Redwood Pine |
| Assemble Time | 30 - 45 mins |
| Extra Finishing | All Wood Stains or Pine Sanded for DIY finish |
| Supplied | 3 Parcels |
| Delivery | 7 - 14 working days |
| Made |
Funky Futon Company Leeds |
| Sofa Bed Mattress Range |
Specification - Use - Fillings |
| Reflex |
9 cm Quality Seat Foam Wrapped with Polyester |
| Memory-Flex | As Reflex + 3 cm Memory Foam Layer |
| Plus Wool | As Reflex + 3 cm Wool Layer |
| Pocket-Flex | As Reflex + 3 cm Pocket Spring |
| Reflex - Comfort | Occasional Sofa Sleeper Use |
| Memory- Flex Comfort |
Improved to Heavier Use - Memory Foam contours to your body shape. |
| Plus Wool Comfort |
Improved to Heavier Use - Wool Keeps you Cooler |
| Pocket-Flex Comfort |
Improved to Heavier Use - Pocket Springs React to Body Movement Better, you also Sleep Cooler. |
Specific References
No customer reviews for the moment.