



















GREAT QUALITY AT UNBEATABLE PRICES
GREAT QUALITY AT UNBEATABLE PRICES
NEW To our range. This existing arm design has been taken from our popular Manchester futon, Providing a Slim, Narrow arm on our easy to use push pull mechanism with Storage.
Available in three popular sizes the Cambridge sofa bed will be an ideal choice for any customer wanting a comfortable Compact sofa bed which sits and sleeps at normal bed height.
Smart Looking Compact sofa bed in a range of wood stains to suit any home and a wide range of fabrics, this is a popular choice, with families. Easy to use, well designed steel frame with beech sprung slats for extra comfort levels, Simple conversion from sofa to bed and back again! watch the Video.
We have a range of other Sofa Bed models which use the same mechanism, these are similar, but are styled with different arms in either Timber or Upholstered with matching fabric to mattress choice.
Storage Drawers are included in price, and are simply wheeled underneath seat section, If no drawer is required, we are happy to bolt front plinth to frame and refund £20
Sofa Bed Dimensions.
Access - Flat Pack Boxes and Mattress will go anywhere you can walk too
| Manchester Sofa Bed | Dimensions |
| Double Sofa Total Width | 60.0" - 152 cm left to right |
| Double Sleeping Width | 54.0" - 137 cm left to right |
| Small Double Sofa Total Width | 52.0" - 132 cm left to right |
| Small Double Sleeping Width | 48.0" - 122 cm left to right |
| King-size Sofa Total Width | 66.0" - 167 cm left to right |
| King-size Sleeping Width | 61.0" - 154 cm left to right |
| Sofa Height | 34.5" - 87 cm floor to top of frame |
| Sofa Depth | 37.5" - 95 cm front to back |
| Bed Length | 77.0" - 195 cm front to back |
Click to View Fabrics Swatches
Click Here - to View Sofa Bed Mattresses
| Manchester Sofa Bed | Specification |
| Function | Heavy Use - Easy Roll Out and In Mechanism |
| Frame | Steel - Beech Slats - Redwood Pine |
| Assemble Time | 60 - 90 mins |
| Extra Finishing | All Wood Stains or Pine Sanded for DIY finish |
| Supplied | 3 Parcels |
| Delivery | 7 - 14 working days |
| Made |
Funky Futon Company Leeds |
| Sofa Bed Mattress Range |
Specification - Use - Fillings |
| Reflex |
9 cm Quality Seat Foam Wrapped with Polyester |
| Memory-Flex | As Reflex + 3 cm Memory Foam Layer |
| Plus Wool | As Reflex + 3 cm Wool Layer |
| Pocket-Flex | As Reflex + 3 cm Pocket Spring |
| Reflex - Comfort | Occasional Sofa Sleeper Use |
| Memory- Flex Comfort |
Improved to Heavier Use - Memory Foam contours to your body shape. |
| Plus Wool Comfort |
Improved to Heavier Use - Wool Keeps you Cooler |
| Pocket-Flex Comfort |
Improved to Heavier Use - Pocket Springs React to Body Movement Better, you also Sleep Cooler. |
|
All Mattresses Above |
A Fabric Casing is made to be 15cm / 6" Inches in Thickness all fillings fit inside with different density's and comfort levels |
Specific References
No customer reviews for the moment.